Koupil jsem si před časem novou matraci, tužší, vybral jsem si jí sám tuhost mi vyhovuje. Po ránu se však budím neodpočatý, záda mne sice již tak nebolí - jako na mé původní, ale měl jsem jinou představu o tom jak se budu ráno cítit. Čím to to je? Matrace je z pojené pěny a obsahuje kokos. Děkuji za radu Jarda

Pane Jardo, materiály pojená pěna různé hustoty a kokosové desky různé výšky jsou používány v matracích aby byla zajištěna dostatečná tuhost resp. nosnost matrace, např. u matrací určených pro uživatele s vyšší váhou. Přejete-li si opravdu tužší poleh a nepatříte k vyšší váhové kategorii, při koupi takovéto matrace musíte počítat s horšími anatomickými vlastnostmi a větší frekvencí otáčení. Totéž platí u všech matrací, které budou vzhledem k Vaší váze nevhodně tuhé, čili nedostatečně anatomicky přizpůsobivé. Doporučuji proto konzultaci v naší on-line poradně, kde se budeme moci detailněji výběrem zaobírat.

Dobrý den, někde jsem se dočetla, že matrace s línou pěnou jsou nejlepší. Je tomu tak opravdu. Děkuji za odpověď. Bedrnová

Dobrý den paní Bedrnová, bohužel tomu tak obecně není. Je třeba si pohlídat hustotu visco(líné)pěny a to platí u všech typů pěn. Matrace které jsou sestaveny z pěn o nízké hustotě(kg/m3)jsou zpravidla levnější, pěna je příliž měkká a i když se ve vyjímečných případech matraci podaří správně uložit páteř - bude se Vám na ní špatně otáčet. S odolností materiálu proti proležení je to samozřejmě horší. Navíc nesmíme zapomenout, že ne každý je milovník měkkého polehu! Jako naprostou špičku doporučuji matrace CUREM. Velmi kvalitní visco pěny jsou v typech: Hypnos, Family Grand, Family Duo a Fox. Přestože visco pěna nejlépe rozkládá váhu, asi 10% klientů jí pro její vlastnosti odmítá, proto doporučuji si vyzkoušet osobně na některých z našich poboček.

Dobrý den, zajímalo by mne, jaká firma je výrobcem matrace Family Grand; zároveň bych rád viděl certifikát zdravotní nezávadnosti.Děkuji.

Všechny výrobky nabízené naší společností jsou vyráběny z materiálů, které splňují přísné normy certifikace OEKO TEX STANDARD 100 ( EU+Japan norma ). Tato norma vylučuje použití zdraví škodlivých materiálů. Výrobky jsou označeny visačkou . Výrobcem pro naši síť exklusivně dodávaných matrací je společnost Hilding Anders Česká rep.a.s.

Oeko-Tex má následující parametry na svém seznamu požadovaných limitů (seznam zákazů a požadavků):

- Speciálně zakázaná AZO barviva
- Barviva způsobující rakovinu a citlivost
- Formaldehyd
- Pesticidy
- Chlorované fenoly
- Chlorované benzeny a tolueny
- Extrahovatelné těžké kovy
- Stálobarevnost
- PH
- Ftaláty v dětských výrobcích
- Organické sloučeniny cínu (TBT a DBT)
- Uvolňování těkavých látek
- Zápach
- Biologicky aktivní produkty jsou regulovány zvlášť

Pro více informací o Oeko-Tex se podívejte na www.oeko-tex.com

Chci si koupit krycí matraci a dát jí na svou starou matraci, která mi již nevyhovuje. Syn tvrdí, že si mám koupit novou matraci. Co mi poradíte a k čemu teda pak ty krycí jsou?

Krycí matrace jsou vyrobeny z pěn o výšce 4 - 7 cm. Z toho je zřejmé, že masivně proleženou matraci(více jak 3cm) tím už nevylepšíme a zádům nepomůžeme. Na proleželé matraci vzniká efekt houpací sítě a prohnutá záda bolí, o poloze na boku radši nemluvě. V tomto případě je správné koupit novou matraci.(Nutno uvést i hygienickou závadnost matrací starších 10 let)
Máte-li slušnou, ale tužší matraci, pak s použitím krycí matrace budete velice spokojena. Nutno připomenout, že na měkké matrace se nehodí. Doporučuji krycí matraci Topper Comfort Visco Classic z viskoelastické-líné pěny.

Slyšela jsem, že nejlepší je líná pěna. Jak to tedy je ?

Je to podobné jako z gulášem. Záleží na tom kdo ho uvařil a hlavně z čeho. Chutnat bude také každému jinak. U matrací je nejdůležitější hustota použité pěny (kg/m3) a výška jádra. Obecně platí:
matrace s nízkou objemovou hustotou pěny(tzv.řídké) a výškou jádra pod 13cm jsou : neodolné předčasnému proležení, neposkytují správné uložení páteře ve všech polohách, mají nízkou nosnost a hodí se pouze k občasnému (náhradnímu) přespání. Jejich nižší cena tak odpovídá nízké kvalitě.
Líná (viscoelastická-paměťová-thermo) pěna je v současnosti velmi oblíbený materiál nejen u matrací,ale velmi vyhledávané jsou i anatomické polštáře a krycí matrace.
Díky své otevřené buněčné struktuře vzduch nestlačujeme, ale vytlačujeme do sousedních buněk. Zároveň tělesnou teplotou zahřátá pěna měkne. Docílí se tak otisku těla, lepšího rozložení váhy čímž se minimalizuje koncentrace tlaku na tzv.kritická tlaková místa CPP (bok,kyčle,ramena). To má za následek snížení otáčení za noc a tím výrazné zkvalitnění spánku (nenarušují se spánkové cykly) = větší odpočinek, uvolnění a regenerace organizmu.
Doporučuji koupit rovnou 1 kvaliní matraci než za stejné období užívání (7-8 let) opakovaně kupovat až 3 levné. Náklady jsou vyšší a šidíte tím své zdraví a pohodu!

Mohu koupit 7 letému chlapci "dospěláckou" matraci?

Ano. V období kdy dítě opouští natrvalo dětskou postýlku by mělo mít připravenu kvalitní matraci. Tato matrace se od tzv. "dospěláckých" nijak neliší. Nenechte se zmást vysokou nosností matrací. Jedná se o údaj, který pouze limituje zatížení. Neurčuje tedy, že matrace s nosností do 130kg je pouze pro statnější uživatele. Mezi váhou a správnou mírou zaboření existuje přímá úměra. Vždy je však pravidlem správná poloha páteře (v poloze na boku je krční páteř v rovině s celou páteří, na zádech matrace kopíruje přirozený tvar páteře). Matrace by měla mít střední tuhost, u děvčat vyjímečně mírně měkčí. Nezapomeňme, že páteř se vyvíjí u někoho až do 21-tého roku! Vhodná matrace musí mít min. výšku jádra 13cm a více. Pozor na levné matrace - jejich nízká cena vypovídá o použití materiálu s nízkou objemovou hodnotou (pod 28kg/m3). Levná matrace (pod cca 2500,-) je nekvalitní ať je z jakéhokoliv "revolučního" materiálu a velmi brzi se proleží.

Na jaký podklad mám uložit matrace ?

U popisu matrace máte vždy uvedeno jaký doporučujeme rošt do postele. Na latexové a pěnové matrace se hodí lamelový rošt, polohovací lamelový rošt tak i motorový rošt. Standardní uložení je na laťkovém roštu. Lamelové rošty zlepšují anatomické vlastnosti matrací. Důležitá je i možnost nastavení tuhosti v bederní oblasti. Pěnové matrace se nedoporučuje ukládat na desku (matrace musí dýchat). Pružinové matrace – nejvhodnější uložení je na pevnou desku nebo pevný rošt s malými mezerami (do 3cm).

Jsem po operaci kyčelního krčku.Vážím asi 85 kg. Jakou matraci by jste mi doporučili.

V zásadě platí, že po operacích tohoto charakteru jsou nevhodné matrace tužší. Rozhodně doporučuji matraci středně tuhou až měkčí. Zde je velmi praktická matrace partnerská neboli dvojtvrdostní. Volba rozdílné tuhosti stran matrace Vám umožní reagovat na změny zdravotního stavu, váhy apod.
Ideální jsou matrace: HYPNOS a FAMILY GRAND. Doporučuji konzultaci a vlastní výběr na některé z našich poboček, nebo konzultaci na tel.č.733647990 firemní specialista (denně 9-17:00).

Jaká je průměrná životnost matrace?

Průměrná životnost matrace se pohybuje v rozmezí 5 – 10 let. Především s ohledem na hygienické hledisko doporučujeme omezit dobu užívání matrace a po uplynutí její životnosti ji vyměnit za novou. V posteli trávíte minimálně 1/3 života, nešetřete proto na úkor svého zdraví!
Pakliže balancujete na hranici doporučené nosnosti matrace, nebo ji dokonce více či méně překračujete, musíte počítat s kratší dobou životnosti. Při překročení nosnosti matrace neposkytuje uváděné anatomické resp. orthopedické vlastnosti. Jednodušeji řečeno matraci velmi záhy proležíte a Vaše páteř není při spánku ve správné poloze. Dříve či později se dostaví bolesti v důsledku dočasného či trvalého poškození nervů vystupujících z páteřního kanálu. Známe jako "vystřelování" bolesti do končetin, špatnou funkci orgánů apod.