Dostatek spánku je základem pro zdravý životní styl

Rad a doporučení, jak vylepšit svůj životní styl, je všude kolem nás mnoho. A zcela oprávněně, protože faktorů, které mohou negativně ovlivnit naše zdraví a psychickou pohodu, neustále přibývá. Nejlepší obranou je komplexní dodržování zdravého životního stylu, především dostatek plnohodnotného spánku.

Tři faktory, které vám prodlouží a zkvalitní život

Co všechno se dá pod pojmem "zdravý životní styl" představit? Odborníci uvádějí, že životní styl až z 80 % stanovuje kvalitu našeho života. Zbývajících 20 % je předurčených genetickými dispozicemi a zdravotní péčí.

Zdravý životní styl je udáván 3 zásadami:

  • vyváženým a pestrým jídelníčkem bohatým na vitamíny, minerály a zdraví prospěšnými látkami získanými z ovoce, zeleniny, mléčných výrobků, živočišných produktů, apod. Zcela zásadní je dostatek tekutin. Avšak pozor, jinak bude vypadat zdravá strava padesátiletého muže, jinak dvacetiletého aktivního sportovce!

  • pravidelným aktivním cvičením. S velkou oblibou se v poslední době setkává cyklistika, plavání, jogging, spinning, squash nebo tenis. Pohybové aktivity pomáhají předcházet vzniku obezity, a s ní spojeným civilizačním chorobám - cukrovce, vysokému krevnímu tlaku, ateroskleróze, apod.

  • dostatečným odpočinkem. Někdo má rád procházky v lese, jiný si raději čte, poslouchá hudbu, chodí do galerie nebo se setkává s přáteli. Ať už patříte ke kterékoli skupině, základním odpočinkem pro všechny je dostatečný a zdravý spánek.

Zdravý spánek nepodceňujte

Při spánku dochází k regeneraci organismu, načerpání nových sil a energie. Pokud je ho nedostatek nebo není kvalitní, postupně se objevují poruchy spánku, výkyvy nálady, nervové vypětí, zhoršení paměti a další zdravotní potíže.

  • Množství spánku je u každého jedince individuální, u dospělých se běžně doporučuje 6-8 hodin denně.
  • Na kvalitu spánku má zásadní vliv prostředí, ve kterém usínáte (ideální teplota v ložnici je do 20 ° C, čerstvý vzduch, čistota, tma a ticho), vhodně zvolený matraci a rošt. Pokud se v noci často budíte nebo se ráno budíte celí rozlámaní, pravděpodobně je na čase váši starou matraci vyměnit. Pokud budete potřebovat poradit, zavolejte na naši infolinku +420 607 010 106 každý den mezi 9:00 až 18:00 hod., rádi vám pomůžeme.

Dodržovat zásady zdravého životního stylu tedy neznamená jen zdravě jíst a cvičit, ale také dostatečně spát. Nejenže dosáhnete dobrou fyzickou kondici, ale i psychickou pohodu. Nadarmo se totiž nehovoří: ve zdravém těle, zdravý duch.