Odborné konzultace 733 659 492

Porovnání produktů

Pro porovnání nemáte vybrán žádný produkt.

Výběr matrace dle ceny

Poradna


Jak vybírat vhodnou matraci

Při výběru matrace je třeba zohlednit tyto faktory:

  • věk a zdravotní stav zejména páteře, kyčlí atd. (věk je důležitý u dětí)
  • váhu a výšku uživatele
  • tuhost vazů a napětí svalů daného jedince (určení kineziologického typu)oeko-tex standard 100
  • tuhost a výška matrace
  • způsob uložení matrace (deska,rošt...)
  • kolik jsme ochotni do svého zdraví investovat
  • trvejte na snímatelném/pratelném potahu
  • hledejte na výrobcích označení zdravotní nezávadnosti tzv.OEKO-TEX STANDARD 100

Aby se pro Vás výběr nestal nezáživnou detektivkou, nabízíme dále několik užitečných informací.

Spánek je nejdůležitější formou odpočinku a regenerace každého člověka.

Fyzické i psychické síly člověka se regenerují a tělo čerpá energii pro další den. Kvalitu spánku ovlivňuje mnoho faktorů, pozitivní vliv má zejména vhodná matrace (rošt a anatomický polštář). Jak se ale orientovat v současné nabídce matrací? Zákazník je zahlcen informacemi z médií, těžko se orientuje se v nabídce většiny výrobců/prodejců, je podrobně obeznámen technickými parametry jednotlivých materiálů, ale když se má rozhodnout, kterou matraci vybrat, je často bezradný. Náš e-shop matrace-mapemi.cz nabízí přehlednou nabídku produktů rozdělenou podle několika kritérií. Věříme, že Vám usnadníme výběr matrace, a budete s touto volbou spokojeni.

Před koupí Vašeho individuálního spacího systému doporučujeme odbornou konzultaci v jedné z našich prodejen nebo je tu pro Vás firemní specialista na telefonu: 733 659 492 (9:00-18:00 denně). Následující informace by Vám měly pomoci při výběru vhodného typu matrace v závislosti na Vašich požadavcích, podkladu (rošt/rám postele), i z hlediska dalších vlastností matrací.

Tvrdost matrace
Tvrdost matrace patří mezi nejdůležitější faktory při výběru matrace. Záleží i na jaké matraci je člověk zvyklý spát. Při výběru se však vzhledem k měnícímu se zdravotnímu stavu nelze zvykem příliš ovlivňovat. Aktuální stav Vás často přiměje ke změně tuhosti - samozřejmě, že ku prospěchu Vašeho pohodlí a zdraví. Firma Matex uvádí u svých výrobků 8 stupňů tvrdosti (měkká až tvrdá).

Hmotnost uživatele
Při výběru matrace je třeba přihlédnout k váhové kategorii. Naše matrace jsou opatřeny štítkem s maximální doporučenou zátěží. Váha na hranici nosnost samozřejmě zkracuje životnost matrace, resp. dobu po kterou bude matrace vykazovat vyhovující anatomicko-orthopedické vlastnosti.

Věk uživatele
Kvalita spánku má zásadní význam pro všechny věkové kategorie. Děti potřebují pro zdravý růst a vývoj kvalitní, spíše pevnější matraci se střední tvrdostí. U mladých lidí slábne zájem o tužší spaní, oblíbené jsou matrace z kvalitních viskoelastických pěn.Čím je člověk starší, roste potřeba měkčí a elastičtější matrace. Ta by měla být kombinována s lamelovým roštem. Vhodnou alternativou jsou polohovatelné lamelové rošty. Senioři ocení především motorové typy . U kojenců a batolat nepodceňujme výběr. "Matrace" v dodávce s novou postýlkou z 99% neplňují požadavky pro správný vývoj dítěte.

Zdraví uživatele
Často jsou bolesti zad a krční páteře způsobeny nesprávným uložením páteře při spánku. Doba strávená na lůžku ja až 1/3 našeho života, nelze tedy vliv matrace na naše zdraví bagatelizovat. Správné uložení páteře(obratlů a plotének) má zásadní vliv na funkci všech orgánů ! Obratle a ploténky vychýlené ze své přirozené polohy poškozují nervové svazky vedoucí informace do všech míst v našem těle. Takto poškozený nerv nevede správně (někdy vůbec = např. ochrnutí) pokyny pro funkci orgánů. Následky jsou fatální: bolesti všech druhů a intenzity, disfunkce orgánů (ledvin, jater, plic, srdce, střev atd.) tzv."střílení" bolesti do končetin apod. Na 1.obrázku vidíme jak se mění zatížení páteř. obratlů a zejména plotýnek při různých činnostech. Na obr. 2 je znázorněno správné uložení páteře a obratlů.

zatížení plotýnek-diagraf

Spr%C3%A1vn%C3%A9 ulo%C5%BEen%C3%AD obratl%C5%AF

Způsob uložení matrace

Správně uložená matrace by neměla ležet na pevné desce. Nedochází tak k dobré ventilaci matrace. Lepší variantou jsou dřevěné laťkové rošty, které zaručí provzdušnění matrace. Příčky roštu by měly mít šířku okolo 5 cm a vzdálenost mezi nimi volte alespoň 4 cm. Mnohem lepší variantou jsou rošty z předpružených lamel. Zatímco na dřevěném roštu je matrace při zatížení hodně stlačena, díky lamelovému roštu se více prohne a šetří se. Lamelový rošt napomáhá větší elastičnosti matrace a lepšímu přizpůsobení Vašemu tělu. Důležitá je nastavitelná tuhost v bederní části. Polohovací lamelový rošt oceníte při čtení nebo sledování televize. Unavené nohy nebo bolestivá páteř si odpočinou při nadzvednuté dolní části roštu. U motorových polohovacích roštů odpadá manipulace s roštem a matrací při každé změně nastavení. To je velká výhoda u dlouhodobě nemocných lidí, ale i zdravý člověk si rád dopřeje variabilitu a luxus s ní spojený... Naprosto jedinečná je možnost využití motorového roštu pro cvičení při bolestech zad. Zjednodušeně řečeno "natahování", resp. trakční pohyb rozvolňuje ztuhlé svalstvo a zároveň může pomoci k návratu původního tvaru stlačených plotének.

Charakter užívání matrace
Volte matraci také podle toho, do jakého prostředí bude určena. Některé druhy matrací jsou určeny pro příležitostné spaní (chaty, ubytovny, hotely). Tady postačí pěnové matrace standardní kvality a některé odolnější sendviče. Dobrou alternativou jsou i matrace pružinové-taštičkové. Jejich největší předností je jejich vzdušnost a možnost uložení na pevnou desku. Na každodenní spaní volíme typy matrací dle Vašich požadavků.

Potah
U matrací klademe důraz nejen na jejich obsah, ale také na typ potahu. Kvalitní povrchová látka je prošita dutým vláknem různé gramáže. Pro podšití se často používá netkaná textilie. Z takto zpracovaného látkového sendviče je pak vyroben potah opatřený zipem (dělí potah na dvě poloviny = můžete prát pouze horní část! Záleží jenom na výrobci, jestli zvolí potah snímatelný nebo pevný. Jednou z mnoha nevýhod pevného potahu je nepratelnost. Potah se nedá z matrace sundat a proto jsme při čistění nuceni použít jenom houbičku nebo kartáč. Agresivní pot a další nečistoty po čase proniknou do jádra, které rychle ztratí své anatomicko-orthopedické vlastnosti = proleží se. Velkým nebezpečím pro zdraví je následně přemnožení roztočů, na jejichž výměšky jsme alergičtí. Vznik mikroplísní a hub je též velice častým jevem u matrací neodvětraných ze spodu + s nesnímatelným potahem. Častým průvodním jevem jsou pak dýchací obtíže až astmatického charakteru. Některé typy potahů mají proto speciální úpravu pro alergiky. Jedná se o značkové potahy, jako jsou: Aloe Vera, Wellness Line, Bamboo, Intense , Jojoba, Silver Line, Cashmere aj. Tyto potahy mají speciální úpravu pleteniny, jež bez jakýchkoli chemických přísad chrání před roztoči, bakteriemi a mnoha houbami. Navíc výborně odvádí vlhkost od těla, rychle vysychají a jsou příjemné při dotyku. Praním potahu v pračce odstraníme nejen nečistoty ale i roztoče a plísně. Pro likvidaci roztočů je však nezbytná prací teplota min. 60°C.

Velikost matrace
Můsí být přispůsobená uživateli. Délka matrace by měla být o 15 cm větší než je výška uživatele a šířka lůžka pro jednoho člověka 90 - 100 cm. Dvojlůžková matrace by měla být od 160 cm. Dvě, nebo jednu velkou matraci? Jediná výhoda jedné velké matrace je absence mezery mezi matracemi. Velká matrace má ale spoustu nevýhod. Díky rozdílnosti postav, váhy a výšky a zdravotního stavu každého člověka, je většinou obtížné vybrat matraci, která bude oběma partnerům vyhovovat. Každé otočení může na velké matraci partner vnímat (a to i u viscopěn - kvůli společnému prostěradlu - není-li elastické, ale např. ze 100% bavlny) a výzkum ukázal, že se na matraci při běžném spánku člověk otočí asi až 60 krát za noc. Výška matrace by neměla u osob nad 80 kg být nižší 15 cm.
Vyrobíme pro Vás libovolný rozměr, cenu atypů např. 73x169 cm apod., lze též konzultovat na tel.č. 733 659 492 v prac. dny 9:00 - 18:00 hod.

Jádro matrace

Tašková pružina

Taštičkové matrace eliminují nevýhody pružinových matrací. Každá z pružin je zvlášť zašita a není nijak kotvena k sousedním pružinám. Taštičky jsou kotveny shora a zespod filcem nebo netkanou textílií. Bodový tlak vyvinutý na 1 taštičku se neroznaší mezi více pružin, jak tomu bylo u pružinových matrací, kde k sobě byly pevně spojeny drátem. Jsou ideální do vlhkého prostředí, protože drží minimum vlhkosti a snadno vysychají, jsou vzdušné. Vhodné uložení na pevnou nebo odvrtanou desku nebo pevný rošt (mezery mezi latěmi by neměly přesáhnout 2 cm). Nevhodné pro děti - rády použijí jako trampolínu s následkem poškození matrace.

Flexifoam

Matrace z Flexifoam pěny představují vysoký komfort, při ležení udržují páteř ve správné anatomické poloze. Díky výrobní technologii odlehčování vodní expanzí je dosaženo optimální tuhosti a nízké hmotnosti matrace. Vhodné uložení na lamelový rošt. Pro zatížení nad 60 kg nesmí být objemová hustota pěny nižší jak 28kg/m3

Studená pěna

(HR pěna)
Studená pěna bývá většinou nosnou vrstvou pěny v kvalitních sendvičových matracích (v kombinaci s polehovou vrstvou visco pěny). Otevřená buněčná struktura srovnatelná s přírodní houbou je základem pro jádro s dlouhou životností, vysokou elasticitou a stejně tak vynikající cirkulací vzduchu, čímž zajišťuje příjemné klima pro spánek. Materiál je poměrně lehký, takže i slabší lidé mohou matraci bez problémů obracet a otáčet. Vhodné uložení matrace ze studené pěny je na pevný nebo lamelový rošt.

Latex

Přizpůsobitelnost a pružnost jádra poskytuje uživateli vlastnosti typické výhradně pro latexové matrace. Díky vhodné kombinaci přírodního a syntetického latexu mají latexové matrace dlouhou životnost. Vhodné uložení na pevný nebo lamelový rošt, vynikající kopírovatelnost jádra umožňuje použití v kombinaci s polohovatelnými lamelovými rošty.

Viscoelastická

(líná,paměťová,thermo) pěna Komfort nejvyšší třídy, Klima-Tex technologie a tvarová paměť pěny umožňují citlivě reagovat na tlak a tělesné teplo, díky tomu dokáže tento jedinečný materiál plně reflektovat křivky těla. Matrace s viskoelastickou pěnou poskytují ideální rozložení váhy a minimalizují koncentraci tlaku na boky a ramena, čímž minimalizuje počet otočení za noc. (ideální je do 60x/noc). Nejpopulárnější materiál současnosti.

BIO pěna

Záleží-li vám nejenom na svých zádech, ale také na přírodě a čistém životním prostředí, zvolte pro své spaní Bio matraci nebo-li matraci z BIO pěny. Má podobné vlastnosti jako matrace vyrobená ze studené nebo líné pěny, jen s jedním zásadním rozdílem: na jejich výrobu bylo použito dílem přírodních materiálů - olej ze skočce obecného (Verendy), rostliny známé již ze starého Egypta, nebo sojového oleje. To má velmi pozitivní vliv na náš ekosystém. Celosvětově se šetří cenné zásoby ropy, jejíž těžba negativně ovlivňuje životní prostředí. Bio pěna má navíc unikátní vliv na výsledné vlastnosti matrace - násobí se tažnost (elasticita), snižuje se tlaková deformace a zvyšuje se odrazová pružnost. Chcete-li mít dobrý pocit ze zdravého spaní, zvolte matrace z BIO pěny.

RE pěna

Detail Matylda Tato pěna je tvořena směsí pojených Flexifoam nebo HR pěn. Matraci dodává tužší charakter a výrazně zvyšuje její nosnost.Životnost matrace.
Délka každodenního užívání matrace je 5 - 10, max. 15 let. Orientačním indikátorem životnosti může být doba záruky. Životnost ovlivňuje: dodržování parametrů nosnosti, správné ošetřování, způsob uložení, správné hygienické návyky (frekvence výměny prostírání aj.), teplota a vlhkost prostředí. Matrace jsou zátěžově testovány až 200000x viz. foto níže.

test.zátěž3Pro správný výběr přikrývek, polštářů, případně ložních podložek nabízíme následující stručný návod:

1. Před nákupem ložního výrobku zvažte, která z jeho vlastností je pro Vás nejdůležitější: hřejivost, materiálové složení, možnost vyváření, komfortní spaní, vysoká schopnost absorpce potu nebo pachů, zvýšené relaxační účinky, apod. Vycházejte vždy z individuálních potřeb uživatele a z prostředí, ve kterém bude výrobek používán (ložnice, chata, dětský pokoj, zvýšená prašnost v okolí, chladnější nebo teplejší prostředí, apod.). Přestože základní informace jsou u každého našeho výrobku vždy uvedeny, konzultujte své požadavky a představy s prodávajícím. Každý člověk je pro nás originál!

2. Vybírejte výrobky, které svojí konstrukcí, použitými materiály a zhotovením dávají vyšší záruku kvality (životnost, srážlivost, povrchový materiál, značkové náplně, konfekční zpracování, apod.)

3. Při nákupu žádejte co nejvíce informací o výrobku (zákazník má právo na co nejúplnější informaci o vlastnostech zboží, jeho údržbě a případných omezeních při používání i údržbě).

Odpovědný výrobce informuje zákazníka o každém svém výrobku formou přiloženého letáčku nebo informační kartičky.