Jak vyčistit skvrny na matraci

Kromě běžné údržby matrace, jako je vysávání a praní potahu může čas od času dojít k situaci, kdy je potřeba odstranit skvrny od polití nebo potu.

Jak vyčistit moč z matrace

Pokud máte na matraci snímatelný, pratelný potah, co nejdříve ho sundejte a dejte do pračky. Pokud moč prosákla i matrací, snažte se ji co nejvíce odsát papírovou utěrkou. Zamezíte tak dalšímu vsakování do jádra matrace. Pokud máte tu možnost, tak z matrace vysajte co nejvíce tekutiny vysavačem. Posypte místo jedlou sodou a nechte působit. Jedlá soda absorbuje další vlhkost a pohlcuje zápach. Po 1 - 2 hodinách sodu vysavačem vysajte.

Jak vyčistit krev z matrace

Při čištění skvrn od krve mějte na paměti jedno pravidlo - pro čištění používejte studenou vodu. Horká voda způsobí, že krev se srazí a půjde hůře odstranit. Stejně jak je tomu u znečištění matrace jakoukoliv tekutinou, snažte se jednat rychle a nenechte krev zaschnout. Pokud je krev zaschlá, namočte ji studenou vodou. V obou případech skvrnu následně posypejte jedlou sodouPo 1 - 2 hodinách sodu vysavačem vysajte. Pokud je potah pratelný, dejte ho ještě vyprat dle pokynu výrobce.

Jak vyčistit pot z matrace

Pokud se jedná o čerstvou skvrnu, okamžitě ji otřete studenou vodou. Pokud je skvrna již suchá, použijte směs peroxidu vodíku a sody bikarbony (v poměru 2:1) a poté ji otřete čistou vodou a nechte oschnout.

Jak vyčistit rozlitý čaj, víno nebo kávu z matrace

Pokud se jedná o čerstvou skvrnu, okamžitě ji otřete studenou vodou. Pokud je skvrna již suchá, použijte směs tekutého mýdla a vody a poté ji otřete čistou vodou a nechte oschnout.

 

Pro zamezení další podobné nehody doporučujeme pořídit na matraci chránič matrace, který nejen, že matraci chrání proti znečištění, ale i prodlouží její životnost.