Víte, pod čím spíte?

Pomineme-li horké letní noci, většina z nás si spánek bez polštáře a přikrývky nedokáže vůbec představit. Při chladných večerech se zachumláme do přikrývky s hebkým povlečením, a necháme se příjemně hřát. Ale co nás vůbec tak hřeje, jak se to udržuje, a z čeho si můžeme vybrat? Čtěte dál.

Rozměry a materiály lůžkovin

Během spánku dochází k automatickému ochlazování těla. Aby nedošlo k jeho podchlazení, je potřeba ho zahřát a udržovat ve stálé teplotě. Tím správným pomocníkem je přikrývka.

Vyrábí se v běžných rozměrech 135/140x200 cm nebo 135/140x220 cm v prodloužené délce pro jednoho spáče, velké oblibě se těší i tzv. „francouzské přikrývky“ o velikosti 200/220/240x200/220 cm pro dva.
Aby si v průběhu spánku odpočinuly i naše svaly a klouby, je potřeba uložit páteř do roviny. K tomu nám pomáhá polštář. Standardním rozměrem, který se běžně vyskytuje v našich domácnostech, je 70x90 cm. Existují i polštáře speciálně ergonomicky vytvarované pro spaní na boku, na břiše nebo na zádech. Jsou to tzv. „anatomické polštáře“, vyrobené obvykle z líné pěny. Fixují páteř v optimální poloze, čímž přispívají ke zmírnění a odstranění bolestí hlavy, krku, šíje.

Co nás hřeje?

I když mají polštář a přikrývka každý jinou velikost a slouží k jinému účelu, materiál a konstrukci mají stejnou: jde o vak naplněný hřejivou výplní. Její druh a množství zásadně ovlivňuje výsledné vlastnosti. V dnešní době najdete na trhu:

Peří

Někdo na něho nedá dopustit, jiný ho zatracuje. Každopádně v minulosti patřilo k nejvíce rozšířeným výplním ložního vybavení. Má výborné termoizolační vlastnosti, dokáže rychle vytvořit teplo a dlouho si ho udržet. Jeho nevýhodou bývala dříve i náročná údržba, protože některé produkty se v domácím prostředí vůbec nedoporučovaly prát a muselo se nosit do čistírny k chemickému čistění. Dnes jsou však již péřové přikrývky a polštáře pratelné i na 60°C a tak i to, že peří není vhodné pro alergiky u kvalitních a pratelných produktů není pravda.

Polyesterové vlákno

Velmi oblíbeným materiálem je v dnešní době polyesterové vlákno. V postelových doplňcích bychom ho našli v podobě kuliček nebo tzv. „dutých vláken“. Jejich kvalita a množství ovlivňuje kvalitu spánku a životnost výrobků, jejichž součástí jsou. Pokud si vyberete jejich levnější variantu, kuličky se k sobě slepí a vytvoří chomáčky. Pro dlouhodobé užívání a pravidelné praní jsou pak nepoužitelné.

Silanizovaná vlákna

Lepší je trochu si připlatit a pořídit si skutečně kvalitní polštáře a přikrývky se silanizovaným vláknem. Jde o výše zmíněné duté vlákno, upravené chemickým procesem tzv. silanizace – na povrch vlákna se nanáší polysiloxany obsahující reaktivní vazbu, která dále reaguje s vodou. Vznikající siloxany se stávají nerozpustnými. Díky tomu je rouno hebčí, jemnější, drží tvar, je antialergické a jednotlivá vlákna se neslepují. Přikrývka s tímto vláknem vydrží dlouho nadýchaná a výborně izoluje od okolní teploty. Hodí se pro milovníky tepla.

Naše nabídka ložních souprav

Většina polštářů, které najdete v naší nabídce, má na boku všitý zip, kterým si množství výplně můžete upravit podle svých potřeb. Můžete vybírat i mezi různou hřejivostí přikrývek v závislosti na roční době nebo vašich zvyklostech.

Podívejte se na naši nabídku ložních souprav a dopřejte si komfortní spánek.