Chraňte svou matraci – prodloužíte její životnost

Jak by se vám líbilo, kdybyste uměli několika jednoduchými triky prodloužit životnost své matrace až na dvojnásobek? Není to nic složitého - stačí udržovat matraci v čistotě a používat snímatelné a pratelné potahy nebo matracové chrániče.

Ještě než se pustíme do chráničů a potahů, tak si připomeneme hlavní zásady pro udržení matrace v 100% kondici:

  • Používejte takový rošt, na kterém se matrace nedeformuje, a který ji pevně podepře.
  • Matraci jednostranně nezatěžujte, nepokládejte na ní těžké předměty, pravidelně ji otáčejte.
  • Matraci také čas od času pořádně provětrejte.
  • Praním potahu se zbavíte roztočů
  • Potahy pak chrání matraci před nečistotami, které slouží jako potrava roztočům. Ve starších typech matrací, které se prodávaly bez potahu, nebo byly rovnou zabudované v čalounění postele, nečistoty zůstávaly a roztočům se v nich velmi dařilo.


Snímatelné potahy můžete pravidelně prát (nejméně na 60°C), a tím výrazně snížit populaci roztočů. Předejdete tak možné alergii na roztoče, která by vám v noci komplikovala spánek.

Vyzkoušejte matracové chrániče

Životnost matrace vám pomohou prodloužit i matracové chrániče, které se ukládají pod prostěradlo a upevňují se pomocí gumiček k matraci. Matraci před různými nečistotami ochrání ještě lépe než potah. Stejně jako potahy jsou i chrániče pratelné, některé dokonce až na 95°.

 potah-matracechranic-matrace

Matracové chrániče doporučujeme především lidem se zvýšenou potivostí nebo alergikům. Oceníte je však i v nemoci, kdy matraci ochrání nejen před vypocenou tekutinou, ale i před viry a bakteriemi.

Nejvyšší ochranu zajistí nepropustné podložky

Pro malé děti nebo osoby trpící inkontinencí jsou vhodné nepropustné podložky. Používají se i v nemocnicích nebo hotelech, kde je hygiena lůžka na prvním místě.

Nepropustná podložka je vlastně nepropustná jen z části – chrání matraci před tekutinami, ale propouští vzduch.

Když budete navíc dodržovat další pokyny výrobců matrací, budete často větrat v ložnici a vaše děti si z matrace neudělají trampolínu, věřte, že vám matrace poslouží ještě hodně dlouho.