Co by rozhodně nemělo chybět v pokoji malého prvňáčka?

Nástup do školy je velká změna. Čas, který měl předškolák jen na hraní, musí nyní rozdělit a část věnovat i učení. Tomuto přerodu je proto potřeba přizpůsobit i dětský pokoj. Co v něm nesmí chybět? Rozhodně kvalitní postel pro děti s vhodnou dětskou matrací, psací stůl a židle, ale také úložné prostory pro učení, psací potřeby nebo školní batoh. A to není vše.

Pokojíček, ve kterém se dovádí i studuje

Při zařizování dětského pokoje myslete na to, jaké činnosti zde bude školáček vykonávat. Kromě hraní se zde bude i učit, ale také odpočívat. Proto je důležité pokoj rozdělit na 3 základní zóny:

  1. studijní,
  2. relaxační,
  3. herní.

Podle názvu snadno poznáte, k čemu daný prostor bude sloužit. Díky kvalitně vybaveným zónám budete mít jistotu, že dítě tráví čas vždy v tom nejvhodnějším prostředí podle toho, čemu se zrovna věnuje.

Nerozlučná dvojice: židle a psací stůl

Židle a psací stůl patří k základnímu vybavení malého školáčka. Nízký stoleček, který sloužil na hraní a kreativní tvoření, by měl vystřídat pořádný psací stůl, jehož rozměry by měly být minimálně 60 × 120 cm. Správným sedacím návykům a držení těla pomůžete, pokud do pokoje umístíte výškově nastavitelný stůl. Některé modely umožňují i nastavení sklonu pracovní desky, což se hodí především při čtení.

Nezapomeňte také na kvalitní ergonomickou židli. U té by mělo být možné nastavit nejen výšku sedáku, ale také sklon opěradla nebo výšku područek. Výšku sedáku by mělo být možné nastavit tak, aby měl prvňáček chodidla na zemi položená celou plochou a koleny by měl svírat pravý úhel. Pravý úhel by měla svírat také záda a stehna.

Hlavně dostatek úložného prostoru

Do pokojíčku přibudou školní potřeby a vybavení. Proto je důležité, aby mělo dítě v pokoji dostatek úložného prostoru. Stůl by měl být opatřen zásuvkami nebo by pod ním měl být alespoň zásuvkový kontejner, do kterého si dítě schová pouzdro na psací potřeby, štětce, papíry a další nezbytnosti.

Na stole by měl být organizér na psací potřeby, ve kterém budou přehledně uloženy pastelky, tužky, pera, guma, nůžky a pravítko. Samozřejmě nesmí chybět ani stolní lampička, která dobře posvítí na učení. Dostatek světla je důležitý kvůli tomu, aby si žáček nekazil oči. 

Kromě toho bude potřeba pokojíček vybavit také knihovnou, šatní skříní a komodami. Do skříně si může dítě o prázdninách či víkendu uložit školní batoh. V týdnu by jej měl třeba pod stolem, aby byl vždy po ruce, když si bude žáček podle rozvrhu chystat učení na další den.

pokoj_pro_prvnacka

Zdravý spánek a samé jedničky

Aby byl žáček schopný ve škole podávat skvělé výkony, je potřeba, aby byl dostatečně odpočinutý. Proto pečlivě vybírejte nejen dětskou postel, ale také kvalitní dětskou matraci, přikrývku a polštář. Postel pro prvňáka již může mít rozměry klasické dospělácké postele. Matrace by pak měla odpovídat rozměrům postele. Standardně tedy se jedná o velikost 90 × 200 cm. Zvolit můžete kvalitní pěnové matrace skládající se z několika vrstev pěn. Při výběru nezapomeňte zohlednit, aby matrace poskytovala správnou oporu páteře. Ideální je matrace střední tuhosti. K matraci rovnou pořiďte i pratelný potah, který ji chrání před nečistotami. Při ušpinění jej snadno sundáte a vyperete.

Kvalitní spánek podpoříte i správným výběrem lůžkovin. Mezi nejoblíbenější se řadí ty, které jsou vyrobeny z dutého vlákna. Duté vlákno je vhodné i pro alergiky, jelikož nezadržuje prach ani roztoče. Děti si postel ještě více zamilují, když ji doplníte krásným povlečením s postavičkami z populárních pohádek, zvířátky nebo sportovní tématikou.

pokoj_pro_prvnacka

Hraní a relaxace do dětského pokoje patří také

I když dítě nastoupilo do školy, neznamená to, že si přestane hrát. Pokud byste místnost přizpůsobili jen učení, pravděpodobně by se prvňáček cítil hodně demotivovaný. Proto si vyhrajte i při zařizování relaxační a herní zóny.

V pokojíčku se bude skvěle vyjímat houpací síť nebo šplhací lano. Spoustu zábavy si děti užijí také v indiánském teepee. Na stěnu můžete pověsit basketbalový koš, do kterého se děti mohou trefovat měkkým balonem. Stěny vyzdobte tabulemi nebo popisovatelnými tapetami a nechte děti tvořit.

V relaxační části může být knihovna s oblíbenými knížkami, pohovka, křeslo nebo trendy sedací vak. V koutku na čtení nesmí chybět stojací či stolní lampa. Pokud bojujete s prostorem, můžete zvolit lampu nástěnnou.

Dopřejte svému prvňáčkovi krásný pokojíček, ve kterém si bude nejen rád hrát, ale také se učit a odpočívat.

 

Další zajímavé články:

Matraci pro miminko vybírejte pečlivě

Vyznáte se v matracových materiálech?

Jak vybírat vhodnou matraci