Matraci pro miminko vybírejte pečlivě

Narození nového človíčka přináší mnoho radosti, ale i starostí. Je třeba zajistit prvotní výbavu, která zahrnuje např. oblečení, pleny, hračky, dětskou kosmetiku, kočárek a také postýlku s matrací. Čekáte-li miminko, přečtěte si naše rady, na co se zaměřit při výběru matrace pro děti.

Proč byste měli odmítnout starší zděděnou matraci

Investice do nové výbavičky je poměrně vysoká, proto se není čemu divit, že spousta rodičů se snaží ušetřit na věcech, které se dají použít vícekrát. Takto můžete využít zděděnou zimní bundu, jídelní židličku, hračky nebo i dřevěnou postýlku, ovšem matraci si do ní určitě kupte novou. U malých dětí jsou kladeny vysoké nároky na hygienu, v lůžku obzvlášť. Starší matrace mohou obsahovat mnoho nebezpečných roztočů, bakterií či plísní, které jsou často příčinou vzniku alergií a astmatu.Pořízením nové matrace a používáním kvalitního chrániče se tomuto riziku vyhnete. Budete mít jistotu, že vaše dítě spí v opravdu čistém prostředí.
Starší matrace navíc může být v nejvíce zatěžovaných místech proležená či zdeformovaná, což může negativně ovlivnit vývoj dětské páteře.

Vyžadujte dobrou prodyšnost

Zavítáte-li do obchodů, naleznete širokou nabídku matrací pro děti. Dnes se vyrábějí z různých materiálů – líné a studené pěny, bio pěny, latexu, kokosových vláken, pohanky, apod. Pro vaše miminko si vyberte takový materiál, který má větrací kanálky, velké póry či otevřenou strukturu buněk - tedy dobrou prodyšnost. Je důležitá pro zajištění dostatečného proudění vzduchu a odvod vlhkosti. Maximální prodyšnost podpoří také kvalitní rošt pod matrací.

Anatomické zóny jsou zbytečné

Další faktor, který byste měli vzít v úvahu, je tuhost matrace. Vybírejte středně tvrdou, až tvrdou matraci, jež dětské páteři poskytuje ideální oporu. I když máte dobré zkušenosti s anatomickým zónováním, u dětských matrací to nevyžadujte. Miminka rychle rostou, takže byste museli kupovat novou matraci cca po 3 měsících, a navíc se za noc mnohokrát přetočí. Uhlídat, aby stále spala na změkčených místech, by byl nadlidský úkol. 

Potah se zvířátky vaše miminko rozesměje

Abyste ochránili dětskou matraci a udrželi ji v čistotě, je nutné vybrat si matraci se snímatelným a pratelným potahem minimálně na 60°C. To je totiž teplota, která zničí většinu nežádoucích organismů. Pro snadnou manipulaci je dobré, když se potah dá rozdělit na dvě poloviny. V naší nabídce naleznete matraci do dětské postýlky Vojta.

Pozor na velikost

Až se rozhodnete pro konkrétní model matrace pro děti, pořádně si proměřte velikost postýlky. Pokud by mezi matrací a okrajem postýlky bylo více než 2 cm prázdného místa, mohlo by se vaše miminko zranit. Věřte, že dětské prstíky se dostanou všude. Vezmeme-li v úvahu, že novorozenec zpočátku prospí většinu dne, investice do nové matrace se určitě vyplatí. Vždyť největší odměnou za vynaloženou snahu a úsilí rodičů je zdravé a šťastné dítě.