fotka

Na matraci trávíme 1/3 života, proto je důležité vybrat matraci, která je vhodná přesně pro Vás. 

7 důležitých parametrů, které zvažte

  1. rozměr a výška matrace
  2. tvrdost
  3. váhu a výšku uživatele
  4. materiál matrace
  5. způsob uložení matrace (deska,rošt...)
  6. kolik jsme ochotni do svého zdraví investovat
  7. potah na matraci

 

Výběr rozměru

Pro zjištění velikosti matrace změřte šířku a výšku té stávající. Pokud současně kupujete i postel, zvolte správnou velikost. Délka matrace by měla být o 15 cm větší, než je výška uživatele a šířka lůžka pro jednoho člověka 90 - 100 cm. Dvojlůžko by mělo být široké od 160 cm. U dvojlůžek máte na výběr volby 1 velké matrace nebo 2 matrací. Výhodou 2 samostatných matrací je snadnější údržba a větší variabilita. Většina matrací je totiž oboustranná, a tak při stejné výšce lůžka si můžete otočením matrace vybrat preferovanou tuhost nebo profilaci matrace. Výšku matrace volte maximálně takovou, aby byla matrace zapuštěna v rámu postele z 1/3. Pokud máte rám postele vysoký 10 cm, můžete vybírat z matrací s výškou do 30 cm. Výška matrace by neměla u osob nad 80 kg být nižší 15 cm. Matrace se vyrábějí v typických a atypických rozměrech. U většinu nabízených matrací jsme schopni zajistit výrobu na míru.

Rozměry:

Tvrdost matrace

Tvrdost matrace patří mezi nejdůležitější faktory při výběru matrace. Záleží i na jaké matraci je člověk zvyklý spát. Při výběru se však vzhledem k měnícímu se zdravotnímu stavu nelze zvykem příliš ovlivňovat. Aktuální stav Vás často přiměje ke změně tuhosti - samozřejmě, že ku prospěchu Vašeho pohodlí a zdraví. U každé matrace uvádíme 10 stupňů tvrdosti (měkká až tvrdá). Pokud jsou uvedeny u jedné matrace 2 stupně tvrdosti, znamená to, že je oboustranná. Pouhým otočením matrace můžete změnit její tuhost. 

tuhosti2 

Hmotnost uživatele

Při výběru matrace je třeba přihlédnout k váhové kategorii. Naše matrace jsou opatřeny štítkem s maximální doporučenou zátěží. Váha na hranici nosnost samozřejmě zkracuje životnost matrace, resp. dobu po kterou bude matrace vykazovat vyhovující anatomicko-ortopedické vlastnosti. Prohlédněte si matrace s nosností nad 130 kg. Matrace si v této kategorii mají všechny minimálně nosnost 130 kg. Navíc informace o maximální nosnosti matrace najdete u každé matrace v Základním přehledu.

nosnost

Materiál matrace

Připravili jsme pro Vás přehledný článek o materiálech a jejich výhody a nevýhody.

materiály

Způsob uložení matrace

Správně uložená matrace by neměla ležet na pevné desce (mimo ty pružinové). Nedochází tak k dobré ventilaci matrace. Lepší variantou jsou dřevěné rošty, které zaručí provzdušnění matrace. Příčky roštu by měly mít šířku okolo 5 cm a vzdálenost mezi nimi volte alespoň 4 cm. Nejlepší variantou jsou rošty z předpružených lamel. Zatímco na laťovém dřevěném roštu je matrace při zatížení hodně stlačena, díky lamelovému roštu se více prohne a šetří se. Lamelový rošt napomáhá větší elastičnosti matrace a lepšímu přizpůsobení Vašemu tělu. Polohovací lamelový rošt oceníte při čtení nebo sledování televize. Unavené nohy nebo bolestivá páteř si odpočinou při nadzvednuté dolní části roštu. U motorových polohovacích roštů odpadá manipulace s roštem a matrací při každé změně nastavení. To je velká výhoda u dlouhodobě nemocných lidí, ale i zdravý člověk si rád dopřeje variabilitu a luxus s ní spojený. 

Charakter užívání matrace

Volte matraci také podle toho, do jakého prostředí bude určena. Některé druhy matrací jsou určeny pro příležitostné spaní (chaty, ubytovny, hotely). Tady postačí pěnové matrace standardní kvality a některé odolnější sendvičové matrace. Dobrou alternativou jsou i matrace pružinové-taštičkové. Jejich největší předností je jejich vzdušnost a možnost uložení na pevnou desku. Na každodenní spaní volíme typy matrací dle Vašich požadavků.

Potah

U matrací klademe důraz nejen na jejich obsah, ale také na typ potahu. Kvalitní povrchová látka je prošita dutým vláknem různé gramáže. Pro podšití se často používá netkaná textilie. Potah by měl být vždy snímatelný. Agresivní pot a další nečistoty po čase proniknou do jádra, které rychle ztratí své anatomicko-ortopedické vlastnosti = proleží se. Velkým nebezpečím pro zdraví je následně přemnožení roztočů, na jejichž výměšky jsme alergičtí. Vznik mikroplísní a hub je též velice častým jevem u matrací neodvětraných ze spodu + s nesnímatelným potahem. Častým průvodním jevem jsou pak dýchací obtíže až astmatického charakteru. Pro likvidaci roztočů je však nezbytná prací teplota 60°C.  Prohlédněte si přehledný průvodce potahy na matrace.

Životnost matrace

Délka každodenního užívání matrace je 5 - 10 let. Orientačním indikátorem životnosti může být doba záruky.

Životnost ovlivňuje: dodržování parametrů nosnosti, správné ošetřování, způsob uložení, správné hygienické návyky (frekvence výměny prostírání aj.), teplota a vlhkost prostředí. Matrace jsou zátěžově testovány až 200.000x.