fotka

Na matraci trávíme 1/3 života, proto je důležité vybrat matraci, která je vhodné přesně pro Vás. 

7 důležitých parametrů, které zvažte

  1. rozměr a výška matrace
  2. tvrdost
  3. váhu a výšku uživatele
  4. věk a zdravotní stav zejména páteře, kyčlí atd. (věk je důležitý u dětí)
  5. způsob uložení matrace (deska,rošt...)
  6. kolik jsme ochotni do svého zdraví investovat
  7. potah na matraci

 Výběr rozměru

Pro zjištění velikosti matrace změřte šířku a výšku té stávající. Pokud současně kupujete i postel, zvolte správnou velikost. Délka matrace by měla být o 15 cm větší než je výška uživatele a šířka lůžka pro jednoho člověka 90 - 100 cm. Dvojlůžko by mělo být široké od 160 cm. U dvojlůžek máte na výběr volby 1 velké matrace nebo 2 matrací. Výhodou 2 samostatných matrací je snadnější údržba a větší variabilita. Většina matrací je totiž oboustranná, a tak při stejné výšce lůžka si můžete otočením matrace vybrat preferovanou tuhost nebo profilaci matrace. Výšku matrace volte maximálně takovou, aby byla matrace zapuštěna v rámu postele z 1/3. Pokud máte rám postele vysoký 10 cm, můžete vybírat z matrací s výškou do 30 cm. Výška matrace by neměla u osob nad 80 kg být nižší 15 cm. Matrace se výrábějí v typických a atypických rozměrech. 

Tvrdost matrace

Tvrdost matrace patří mezi nejdůležitější faktory při výběru matrace. Záleží i na jaké matraci je člověk zvyklý spát. Při výběru se však vzhledem k měnícímu se zdravotnímu stavu nelze zvykem příliš ovlivňovat. Aktuální stav Vás často přiměje ke změně tuhosti - samozřejmě, že ku prospěchu Vašeho pohodlí a zdraví. Firma MAPEMI uvádí u svých výrobků 10 stupňů tvrdosti (měkká až tvrdá).

Hmotnost uživatele

Při výběru matrace je třeba přihlédnout k váhové kategorii. Naše matrace jsou opatřeny štítkem s maximální doporučenou zátěží. Váha na hranici nosnost samozřejmě zkracuje životnost matrace, resp. dobu po kterou bude matrace vykazovat vyhovující anatomicko-orthopedické vlastnosti. Prohlédněte si matrace s nosností nad 130 kg

Věk uživatele

Kvalita spánku má zásadní význam pro všechny věkové kategorie. Děti potřebují pro zdravý růst a vývoj kvalitní, spíše pevnější matraci se střední tvrdostí. U mladých lidí slábne zájem o tužší spaní, oblíbené jsou matrace z kvalitních viskoelastických pěn. Čím je člověk starší, roste potřeba měkčí a elastičtější matrace. Ta by měla být kombinována s lamelovým roštem. Vhodnou alternativou jsou polohovatelné lamelové rošty. Senioři ocení především motorové typy . U kojenců a batolat nepodceňujme výběr. Často jsou bolesti zad a krční páteře způsobeny nesprávným uložením páteře při spánku. Doba strávená na lůžku ja až 1/3 našeho života, nelze tedy vliv matrace na naše zdraví bagatelizovat. Správné uložení páteře (obratlů a plotének) má zásadní vliv na funkci všech orgánů! Obratle a ploténky vychýlené ze své přirozené polohy poškozují nervové svazky vedoucí informace do všech míst v našem těle. Takto poškozený nerv nevede správně (někdy vůbec = např. ochrnutí) pokyny pro funkci orgánů. Následky jsou fatální: bolesti všech druhů a intenzity, disfunkce orgánů (ledvin, jater, plic, srdce, střev atd.) tzv."střílení" bolesti do končetin apod. Na 1.obrázku vidíme jak se mění zatížení páteř. obratlů a zejména plotýnek při různých činnostech. 

Způsob uložení matrace

Správně uložená matrace by neměla ležet na pevné desce (mimo ty pružinové). Nedochází tak k dobré ventilaci matrace. Lepší variantou jsou dřevěné laťkové rošty, které zaručí provzdušnění matrace. Příčky roštu by měly mít šířku okolo 5 cm a vzdálenost mezi nimi volte alespoň 4 cm. Mnohem lepší variantou jsou rošty z předpružených lamel. Zatímco na dřevěném roštu je matrace při zatížení hodně stlačena, díky lamelovému roštu se více prohne a šetří se. Lamelový rošt napomáhá větší elastičnosti matrace a lepšímu přizpůsobení Vašemu tělu. Důležitá je nastavitelná tuhost v bederní části. Polohovací lamelový rošt oceníte při čtení nebo sledování televize. Unavené nohy nebo bolestivá páteř si odpočinou při nadzvednuté dolní části roštu. U motorových polohovacích roštů odpadá manipulace s roštem a matrací při každé změně nastavení. To je velká výhoda u dlouhodobě nemocných lidí, ale i zdravý člověk si rád dopřeje variabilitu a luxus s ní spojený... Naprosto jedinečná je možnost využití motorového roštu pro cvičení při bolestech zad. Zjednodušeně řečeno "natahování", resp. trakční pohyb rozvolňuje ztuhlé svalstvo a zároveň může pomoci k návratu původního tvaru stlačených plotének.

Charakter užívání matrace

Volte matraci také podle toho, do jakého prostředí bude určena. Některé druhy matrací jsou určeny pro příležitostné spaní (chaty, ubytovny, hotely). Tady postačí pěnové matrace standardní kvality a některé odolnější sendviče. Dobrou alternativou jsou i matrace pružinové-taštičkové. Jejich největší předností je jejich vzdušnost a možnost uložení na pevnou desku. Na každodenní spaní volíme typy matrací dle Vašich požadavků.

Potah

U matrací klademe důraz nejen na jejich obsah, ale také na typ potahu. Kvalitní povrchová látka je prošita dutým vláknem různé gramáže. Pro podšití se často používá netkaná textilie. Z takto zpracovaného látkového sendviče je pak vyroben potah opatřený zipem. Potah by měl být vždy snímatelný. Agresivní pot a další nečistoty po čase proniknou do jádra, které rychle ztratí své anatomicko-orthopedické vlastnosti = proleží se. Velkým nebezpečím pro zdraví je následně přemnožení roztočů, na jejichž výměšky jsme alergičtí. Vznik mikroplísní a hub je též velice častým jevem u matrací neodvětraných ze spodu + s nesnímatelným potahem. Častým průvodním jevem jsou pak dýchací obtíže až astmatického charakteru. Některé typy potahů mají proto speciální úpravu pro alergiky. Jedná se o značkové potahy, jako jsou: Aloe Vera, Wellness Line, Bamboo, Intense , Jojoba, Silver Line, Cashmere aj. Tyto potahy mají speciální úpravu pleteniny, jež bez jakýchkoli chemických přísad chrání před roztoči, bakteriemi a mnoha houbami. Navíc výborně odvádí vlhkost od těla, rychle vysychají a jsou příjemné při dotyku. Praním potahu v pračce odstraníme nejen nečistoty ale i roztoče a plísně. Pro likvidaci roztočů je však nezbytná prací teplota min. 60°C.

 

Jádro matrace

Tašková pružina

Taštičkové matrace eliminují nevýhody pružinových matrací. Každá z pružin je zvlášť zašita a není nijak kotvena k sousedním pružinám. Taštičky jsou kotveny shora a zespod filcem nebo netkanou textílií. Bodový tlak vyvinutý na 1 taštičku se neroznaší mezi více pružin, jak tomu bylo u pružinových matrací, kde k sobě byly pevně spojeny drátem. Jsou ideální do vlhkého prostředí, protože drží minimum vlhkosti a snadno vysychají, jsou vzdušné. Vhodné uložení na pevnou nebo odvrtanou desku nebo pevný rošt (mezery mezi latěmi by neměly přesáhnout 2 cm). Nevhodné pro děti - rády použijí jako trampolínu s následkem poškození matrace.

Flexifoam

Matrace z Flexifoam pěny představují vysoký komfort, při ležení udržují páteř ve správné anatomické poloze. Díky výrobní technologii odlehčování vodní expanzí je dosaženo optimální tuhosti a nízké hmotnosti matrace. Vhodné uložení na lamelový rošt. Pro zatížení nad 60 kg nesmí být objemová hustota pěny nižší jak 28kg/m3

Studená pěna (HR pěna)

Studená pěna bývá většinou nosnou vrstvou pěny v kvalitních sendvičových matracích (v kombinaci s polehovou vrstvou visco pěny). Otevřená buněčná struktura srovnatelná s přírodní houbou je základem pro jádro s dlouhou životností, vysokou elasticitou a stejně tak vynikající cirkulací vzduchu, čímž zajišťuje příjemné klima pro spánek. Materiál je poměrně lehký, takže i slabší lidé mohou matraci bez problémů obracet a otáčet. Vhodné uložení matrace ze studené pěny je na pevný nebo lamelový rošt.

Latex

Přizpůsobitelnost a pružnost jádra poskytuje uživateli vlastnosti typické výhradně pro latexové matrace. Díky vhodné kombinaci přírodního a syntetického latexu mají latexové matrace dlouhou životnost. Vhodné uložení na pevný nebo lamelový rošt, vynikající kopírovatelnost jádra umožňuje použití v kombinaci s polohovatelnými lamelovými rošty.

Paměťová (líná,visco,thermo) pěna

Komfort nejvyšší třídy. Tvarová paměť pěny umožňují citlivě reagovat na tlak a tělesné teplo, díky tomu dokáže tento jedinečný materiál plně reflektovat křivky těla. Matrace s paměťovou pěnou poskytují ideální rozložení váhy a minimalizují koncentraci tlaku na boky a ramena, čímž minimalizuje počet otočení za noc. (ideální je do 60x/noc). Nejpopulárnější materiál současnosti. 

PUR pěna

Nepoužívanější pěna pro výrobu matrací. PUR pěna je užívaná u levnějších matrací. 

Životnost matrace

Délka každodenního užívání matrace je 5 - 10 let. Orientačním indikátorem životnosti může být doba záruky.

Životnost ovlivňuje: dodržování parametrů nosnosti, správné ošetřování, způsob uložení, správné hygienické návyky (frekvence výměny prostírání aj.), teplota a vlhkost prostředí. Matrace jsou zátěžově testovány až 200.000x. 

Pro správný výběr přikrývek, polštářů, případně ložních podložek nabízíme následující stručný návod:

1. Před nákupem ložního výrobku zvažte, která z jeho vlastností je pro Vás nejdůležitější: hřejivost, materiálové složení, možnost vyváření, komfortní spaní, vysoká schopnost absorpce potu nebo pachů, zvýšené relaxační účinky, apod. Vycházejte vždy z individuálních potřeb uživatele a z prostředí, ve kterém bude výrobek používán (ložnice, chata, dětský pokoj, zvýšená prašnost v okolí, chladnější nebo teplejší prostředí, apod.). Přestože základní informace jsou u každého našeho výrobku vždy uvedeny, konzultujte své požadavky a představy s prodávajícím. Každý člověk je pro nás originál!

2. Vybírejte výrobky, které svojí konstrukcí, použitými materiály a zhotovením dávají vyšší záruku kvality (životnost, srážlivost, povrchový materiál, značkové náplně, konfekční zpracování, apod.)

3. Při nákupu žádejte co nejvíce informací o výrobku (zákazník má právo na co nejúplnější informaci o vlastnostech zboží, jeho údržbě a případných omezeních při používání i údržbě).