Jak bojovat s jarní únavou? Zdravým spánkem!

Zima už je nenávratně pryč a s ní i krátké dny a dlouhé noci. Venku svítí slunce, ptáci zpívají, květiny kvetou, ale vám se nic nechce a nejraději byste si naordinovali zimní spánek? Proč se každý rok spoustu lidí potýká s jarní únavou? Jaké zbraně proti ní pomáhají? Dáme vám pár tipů, co dělat, abyste se ráno probouzeli plni energie a vydrželo vám to po celý den.

Vzpamatujte se z náročné zimy co nejrychleji

Jarní únava má příčinu v zimním období, tělo je totiž unavené ze zimních měsíců, kdy čelilo různým infekčním onemocněním, chladnému počasí, a navíc nedostávalo dostatek denního světla. I když slunce a rozkvétající příroda láká k aktivitě, energie chybí.

Jak ji co nejlépe načerpat?

Spěte pravidelně alespoň sedm hodin denně.
Dbejte na to, aby byl spánek nerušený a klidný.
V odpoledních hodinách si zdřímněte maximálně na dvacet minut.

Pokud se vám v noci špatně spí, protože doma máte už starou a proleželou matraci, jaro je nejlepší období pro pořízení nové a kvalitní matrace!

Dopřejte si jarní očistu těla

K načerpání energie vám pomůže i úprava vašeho jídelníčku. Po dlouhé zimě tělu chybí spousta vitaminů a minerálů, které najdete v čerstvé zelenině a ovoci. Je naopak zanesené různými průmyslově zpracovanými potravinami, a přejídání cukrovím přes svátky mu také příliš neprospělo. Zařaďte do jídelníčku superpotraviny jako chia semínka, zelený ječmen, spirulinu nebo vyzkoušejte psyllium jako skvělý zdroj vlákniny.

Začněte tedy přemýšlet nad tím, co vaše tělo potřebuje, a dopřejte mu to!

  • zelenina a ovoce
  • obiloviny a luštěniny
  • ořechy a semena
  • kysané mléčné výrobky

Důležitý je i pravidelný pitný režim. Pijte proto čistou vodu nebo bylinkové čaje. Vyhněte se naopak sladkým nápojům, které sice dokáže rychle dodat energii, ale jen na krátký čas. Pití kvalitní kávy v rozumné míře je naopak dle posledních výzkumů zdraví prospěšné. Pro úplnou očistu je dobré na pár dní nebo týdnů vynechat i alkohol.