Stupnice tuhosti matrace

Jedním z nejdůležitějších parametrů pro výběr matrace je právě její tuhost. Pro výběr správné tuhosti slouží stupnice tuhosti.

Jak vybrat tuhost matrace?

Tuhost matrace volíme nejčastěji dle tvrdosti, která Vám vyhovujepřevažující spánkové polohy během noci.

Spánek na zádech

Při spánku na zádech se tlak těla rozprostírá do větší plochy. Vhodnější volbou je tedy středně tuhá až tužší (tvrdší) matrace.

  • Pozor na příliš tvrdé matrace, můžete cítit zbytečné napětí a bolesti bederní páteře.
  • Pokud je příliš měkká, mohou se boky ponořit mimo přímku s rameny.

Z tohoto důvodu obvykle doporučujeme zvolit při spaní na zádech středně tvrdé matrace a ty tvrdší. Pomohou udržet páteř v neutrální poloze, čímž ji poskytnou potřebnou oporu.  

Spánek na boku

Při spaní na boku oceníte měkčí nebo středně tvrdou matraci, která poskytuje dostatek prostoru pro zapuštění a příjemné uvolnění tlaku na ramena, boky a spodní část zad. Při spaní na boku zejména oceníte matraci, která nabízí zónovou podporu. Matrace s anatomickým zónováním jsou měkčí v oblasti ramenou, aby umožnily úlevu od tlaku, ale pevnější v bocích, aby poskytovaly podporu dolní části zad.

ulozeni patere kopie2

Spánek na břiše

Při spánku na břiše je vhodné zvolit extra pevnou (tvrdou) matraci s maximální podporou. Je třeba zabránit zapadnutí do matrace a prohnutí do nepříjemného záklonu v dolní části zad. Při spánku by měly být boky v úrovni ramen, čímž se vytvoří neutrální vyrovnání páteře. To je zvláště důležité pro zamezení bolesti zad. Z tohoto důvodu při spánku na břiše volte rozsah tvrdosti 8-10. 

Tabulka tuhostí matrací

Mnoho výrobců používá stupnici tuhosti 1-10, kterou používáme i my.

Často používaná je i stupnice H1 - H5. 

Tuhost

Popis Stupeň tuhosti (1-10)
H1 Velmi měkké matrace, ideální především pro příležitostné spaní. 1-2
H2 Měkké matrace, vhodné hlavně pro děti nebo osoby s nižší hmotností. 3-4
H3 Středně tuhé matrace, nejpopulárnější volba pro většinu lidí. 5-6
H4 Tvrdé matrace, oblíbené mezi těmi, kteří mají vyšší hmotnost nebo preferují tvrdší povrch na spaní. 7-8
H5 Velmi tvrdé matrace, doporučené pro osoby s vyšší hmotností. Nevhodné pro osoby s nižší hmotností. Během spánku by neměly způsobovat nepříjemný tlak a brnění končetin. 9-10
 

Matrace tuhost 1-4 (měkké matrace)

Příliš měkké matrace nejsou vhodné, jelikož tělu neposkytují dostatečnou oporu a to může zapříčinit bolesti zad. Proto v naši nabídce najdete matrace až od stupnice 4, kdy se jedná o měkké matrace, ale zároveň mají skvělé ortopedické vlastnosti.

Nejprodávanější měkké matrace. Vhodné pro spánek na boku. 

 

 

Matrace tuhost 5-7 (střední tuhost)

Matrace střední tuhosti patří mezi nejoblíbenější. Jsou vhodné pro zákazníky, kteří spí na boku i ve všech spánkových polohách.

Nejprodávanější středně tvrdé matrace. Vhodné pro spánek na boku a na zádech.

 

 

Matrace tuhost 8-10 (tvrdé matrace)

Tvrdší matrace jsou vhodné pro zákazníky, kteří preferují spánek na zádech a na břiše. Díky správnému zónování ani u tvrdších matrací však nedochází k otlakům.

Nejprodávanější tvrdé matrace. Vhodné při spánku na zádech a na břiše. 

 

 

Oboustranné matrace s rozdílnou tuhostí stran

Skvělou volbou jsou tzv. partnerské matrace. Jsou oboustranné a každá jejich strana má jinou tuhost. Pouhým otočením tak můžete volit mezi tvrdší a měkčí stranou matrace. Je vhodná i pro dvojlůžka, kdy každý z partnerů preferuje jinou tuhost matrace. Matrace jsou stejně vysoké a nemusíte se bát ani mezery, která mezi matracemi vznikne. Oba se tak pohodlně vyspíte.

tuhosti2