Vánoce podle Feng Shui

Tradiční čínské učení má až nečekaně mnoho společného s českými Vánoci. Doporučuje například velký úklid, sváteční výzdobu a bohatou štědrovečerní večeři.

Pro klidné Vánoce plné pohody je možné nečekaně najít inspiraci i v učení feng shui!

Vchodové dveře, stůl, stromeček. Ve vánočním čase byste se měli podle čínského učení feng shui zaměřit právě na tyto 3 věci. To ale neznamená, že si zbytek bytu nezaslouží vaši pozornost.

Přestože je feng shui čínské učení o harmonické domácnosti, má překvapivě blízko k tradičním českým zvykům. Pokud je dodržíte, bude vaším domovem proudit pozitivní energie a vstoupíte do nového roku odpočatí a plní sil.


1) Ozdobte si vchodové dveře

Vchodovými dveřmi vcházíte domů nejen vy, ale i vaše rodina a přátelé. Podle feng shui se proto jedná o velmi důležité místo. O Vánocích obzvlášť, jelikož jsou to svátky pospolitosti a dveřmi by k vám měli vcházet lidé, kteří jsou vám blízcí. Ozdobené dveře podle čínského učení návštěvy přitahují a vůbec nejlepší je jako dekoraci použít jehličnatou větev se třemi větvičkami. Ty symbolizují nebe, zemi a člověka.


2) Udělejte generální úklid

S adventem přichází konec roku a příprava na rok následující. Z domu by se měl odstranit starý nepořádek, protože úklidem zároveň očišťujete sami sebe. Se starými a nepotřebnými věcmi totiž zahazujete i staré emoce a do nového roku vstupujete s čistým štítem.


3) Zaměřte se na stůl

U štědrovečerní večeře se schází celá rodina, proto velmi záleží na stole, na kterém se podává. Měl by být kulatý nebo oválný (aby na nikoho nemířily rohy) a neměla by u něj být žádná prázdná židle. Stůl by se také neměl viklat, protože symbolizuje vztahy v rodině. Měl by být bohatě ozdoben a plný jídla, aby měla rodina v dalším roce hojnost.


4) Nedělejte ze stromečku dominantu

Stromeček by neměl v místnosti dominovat, protože má špičatý tvar a přirozeně jangovou energii. Abyste dosáhli rovnováhy, ozdobte ho zejména kulatými ozdobami. Stromeček by měl být ideálně v jihovýchodní části bytu, která je oblastí pro­sperity a bohatství.  

5) Pořiďte si zlaté a červené ozdoby

Samotné ozdoby by měly být kulaté a skleněné, aby co nejvíce odrážely světlo svíček. Nejlepšími barvami jsou podle feng shui zlatá a červená. Symbolizují lásku, bohatství a navíc jsou teplé a jsou tak v dokonalé rovnováze ke studeným zimním barvám, které dominují venku.


6) Pusťte harmonii i do ložnice

Vánoce mají být plné lásky a pohody. Láska je podle feng shui úzce spojená s ložnicí, proto ji před Vánoci ukliďte opravu důkladně. Je také ideální doba, abyste si do ní pořídili něco nového. Základem harmonické ložnice je bytelná dřevěná postel, na kterou patří kvalitní matrace a set polštáře a přikrývky. O Vánocích si navíc můžete udělat radost a vybrat si vánočně laděné povlečení pro dokonalé dokreslení atmosféry.