Vybavení postele pro alergiky
Kvalitní zdravý spánek a pohodlí vyžaduje asi každý z nás. Jste-li alergik, jsou vaše nároky na zařízení ložnice o to větší. Je nutné se věnovat výběru vhodných materiálů, které svými vlastnostmi výskyt alergenů omezí, a zároveň vhodnou údržbou minimalizují.
Za všechno mohou výkaly roztočů
V ložnici jsou nejčastějším alergenem prachoví roztoči. Živí se především vločkami lidské kůže, které se v posteli a kolem ní vyskytují ve zvýšené míře. Alergické reakce vyvolávají trávicí enzymy těchto pavoukovců obsažené ve výkalech. Vdechováním a kontaktem s pokožkou či oční sliznicí si můžete přivodit zánět očí, vyrážku, rýmu, astmatický problém apod. V extrémních případech může dokonce dojít k život ohrožujícímu alergickému šoku.
Pod postel nic nepatří
Při výběru postele pro alergika si všímejte také její konstrukce. Ideální je postel vyrobená z masivu, s kvalitním roštem. Pevná deska totiž neumožňuje matraci větrat a odvádět vlhkost, kterou roztoči ke svému životu potřebují. Rozhodně nepoužívejte úložné prostory pod postelí jako “peřiňák“. Neprospěje to peřinám, ani vám. Hromadí se v nich prach, který je v ložnici nežádoucí, a navíc se hůře uklízejí. Pokud můžete, nechte si pod postelí volný prostor.
Vyperte také potah matrace
Kvalitní matrace vhodná pro alergika by měla mít především potah, který se dá jednoduše svléknout a vyprat. Vybírejte takový, který se dá prát minimálně na 60°C – to je totiž teplota, která zničí většinu nežádoucích roztočů. Potah matrace byste měli prát alespoň jednou až dvakrát ročně, obracet taktéž. Máte-li vážné alergické reakce, raději se poraďte s vaším lékařem. Většina potahových látek matrací v našem eshopu je podšita tzv. klimatizační vrstvou dutého vlákna, která zaručuje vysokou vzdušnost, tepelnou izolaci a hygienu. Vybrané potahy jsou navíc obohaceny o přírodní extrakty ve formě nanokapsulí, které působí antibakteriálně.
Jaké matrace si vybrat?
Kupujete-li novou matraci pro alergiky, vyberte si matraci s co možná největší prodyšností. Zamezíte hromadění vlhkosti, a tím vzniku plísní, bakterií, výskytu roztočů a následně i alergických reakcí. Ideální jsou vzdušné studené a viscoelastické bio pěny. Jejich otevřená buněčná struktura zvyšuje odvětrávání a prodyšnost matrace. Svojí extrémní vzdušností vynikají také matrace pružinové-taštičkové. Provzdušnění matrací umocňuje unikátní technologie AirForce, kdy obě strany matrace dýchají ve všech směrech. Toto řešení nabízí maximální možné provzdušnění u pěnových matrací.
Přikrývky a polštáře jsou nejlepší z dutého vlákna
Důležité jsou samozřejmě i přikrývky a polštáře. Nejvhodnějším materiálem je duté vlákno, které nepodporuje výskyt roztočů ani jiných alergenů. Přikrývky a polštáře vybírejte s velkou propustností vzduchu a možností praní, ideálně na 60-95°C. Vyperete-li je několikrát do roka, a roztočům moc šancí k přežití nedáte.