Zaostřeno na rošty – a zvláště ty polohovací

Aby vám matrace dobře sloužila a dlouho vydržela, měla by být uložena na vhodném roštu. Rošt slouží nejen jako pružná opora matrace, ale zároveň zajišťuje odvětrávání matrace. Nevhodné uložení matrace (na desce) může způsobit zplesnivění, nevhodný rošt deformace matrace. Pokud navíc ve své posteli rádi trávíte hodně času, ať už čtením knížek nebo jiným odpočinkem, zvažte pořízení polohovatelného roštu.

Nechte matraci dýchat

Dříve se matrace běžně ukládaly na pevnou dřevěnou nebo umakartovou desku. V takovém prostředí se ovšem velmi dobře daří vlhkosti, plísním a roztočům. Lepší možností jsou laťkové nebo lamelové rošty, které mají většinou 28 lamel uložených v gumoplastových úchytech.

  • Mezery mezi jednotlivými laťkami zajistí dostatečnou cirkulaci vzduchu, ale zároveň nejsou natolik velké, aby na nich matrace trpěla.
  • Kvalitní lamelové rošty mají nastavitelnou tuhost v oblasti beder. Posunem gumových jezdců po zdvojených lamelách snadno docílíte větší pružnosti nebo tuhosti roštu.

Zažijte pohodlný odpočinek v posteli

Určitě víte, jak těžké je najít ideální polohu pro čtení v posteli. I když navrstvíte pět různých polštářů, v zádech, vždy jste nepřirozeně a nezdravě prohnuti. Jednoduchým řešením jsou polohovatelné rošty.

Volit můžete mezi mechanickými a elektrickými polohovatelnými rošty. Polohovací rošty mohou být i výklopné, usnadní vám tedy přístup k vašemu úložnému prostoru pod postelí.

Výhodou polohovatelných roštů není ale jen větší pohodlí při odpočinku. Ocení je i osoby s horší pohyblivostí nebo staří lidé. Zvýšením spodní části roštu si ulevíte od nateklých bolavých nohou.

Na polohovatelné rošty se ovšem nehodí některé matrace, například pružinové nebo matrace s kokos-latexovou deskou či RE - pojenou pěnou. O vhodnosti roštu pro vaši matraci se proto vždy raději poraďte s prodejcem.