Zjednodušte si zařizování ložnice

Co vše potřebujete vědět, když si vybavujete ložnici? Jaký rozměr matrace či postele vybrat Vám poradíme v článku níže. Váháte, jestli chcete do manželské postele dvě matrace 90x 200 či jednu matraci 180x200? S výběrem nejlepší postele i matrací pro Vás ochotně poradíme, aby byla jste měli ložnice přesně dle Vašich představ.

Vybavujete si ložnici a nevíte si rady?

Nejen šatní skříně bývají nezbytnou součástí ložnice. Poradíme, jak se zorientovat ve velkém množství různých rozměrů matrací, postelí a lůžkovin i v různých typech materiálů matrací, postelí s úložnými prostory a ve všemožných typech roštů.

Při zařizování nové ložnice je důležité se správně rozhodnout pro rozměr postele

U manželské postele je nejčastějším rozměrem postele postel 180x200

Do této postele se nejčastěji volí rozměr matrace 90x200, kdy jsou matrace uloženy vedle sebe.
Tento výběr nese několik výhod:

  • První výhoda může být rozdílná tuhost a typ matrací, protože partneři často mají ohledně matrace jiné požadavky. V tomto případě je důležité vybrat matrace ve stejné výšce.
  • Mezi další výhody můžeme zařadit i snazší praní matracových potahů, kdy jedna polovina potahu na matraci 90x200 jde vyprat bez rizika i v menší pračce.
  • Další nespornou výhodu rozměru matrací 90x200 v posteli 180x200 je , že nedochází k přenášení váhy na matraci při přetáčení během spánku, což zajišťuje větší integritu a pohodlí.

Možný je ovšem i rozměr matrace 180x200. Zde jsou dvě varianty, matrace 180x200 v celku či dělená jádra matrace, tedy dvě matrace 90x200 v jednom potahu. Matrace 180x200 vcelku v obou těchto variantách má výhodu, že nepocítíte přechod mezi matracemi, který vznikne u matrací 90x200. Ten však lze řešit i matracovým chráničem v rozměru 180x200, který přechod dokonale zakryje a ještě Vám zaručí delší hygienickou životnost Vaší matrace. Matrace vcelku nelze využít, pokud máte polohovací rošty či výklopné rošty pro manželskou postel s úložným prostorem.


Pokud měříte více než 185cm, je vhodná prodloužená délka postele, například 180x220

Postel by měla být minimálně o 15 cm delší než je Vaše výška, jen tak Vám zajistí 100% komfort během spánku. Do této postele jsou pak samozřejmostí matrace 90x220 či matrace 180x220. Tento atyp matrace Vám na Vaše přání bez problému vyrobíme. Stejně tak není problém u nás objednat i lamelový rošt 90x220. Prodloužené rozměry postelí i prodloužené rozměry matrací se vyrábějí i v jiných rozměrech, například v rozměru postel 180x210 či v rozměru postele 180x230. Rozměr manželské postele 180x220 je však nejčastější a nejsnadněji se k němu shání lůžkoviny. Jestli si potrpíte na luxus při spaní nebo máte rádi hodně místa, zvažte i postel 200x200 (200x220), kdy vám větší šířka postele zaručí opravdu nerušený spánek. Do této postele se dají položit dvě matrace 100x200 či jedna matrace 200x200. Jestli se spíše snažíte ušetřit místo v ložnici, zvolte postel 160x200. I tento rozměr je klasický, není tudíž problém sehnat jak postel, tak matrace v tomto rozměru. Do postele 160x200 mohou přijít dvě matrace 80x200 či jedna matrace 160x200 opět s možností dvou matrací v jednom matracovém potahu. Jestliže bojujete s místem, je dobré zvážit postel s úložným prostorem. Ten bývá u různých postelí řešen různě, může to být postel s výsuvnými šuplíky či postel s výklopnými rošty. V případě manželské postele s úložnými prostory na bázi vyklápěcích roštů opět platí, že je nutné mít dvě samostatné matrace.

U materiálů postelí existuje také velká škála možností materiálů, designů postelí. Rozdíly jsou i v jejich funkčnosti. Z nejčastějších materiálů pro výrobu postelí můžeme zmínit lamino, dřevotřísku, dýhu. Nejoblíbenější jsou však dřevěné postele z masivu. Dřevěné postele mívají velmi dlouhou životnost a dají se velmi dobře kombinovat v ložnicové sestavy s nočními stolky z masivu, komodami z masivu a ložnicovými skříněmi z masivu. Pokud toužíte po luxusní manželské posteli, zvolte vyšší postel s bočnicemi 45cm nebo i 50cm s designovými čely postele. Vysoké postele nejen, že vypadají velmi dobře, ale zároveň šetří Vaše klouby při vstávání z postele. Pro zdraví Vašich kloubů by kolena při vstávání z lůžka měla být větší úhel než 90°.

Rošty

Jak sami vidíte, v případě manželských postelí a matrací k nim je velká variabilita a můžete volit z mnoha typů a rozměrů. Trošku omezenější výběr je potom u lamelových roštů. Jejich typů je rovněž mnoho, vybírat můžete z laťových, rovných lamelových, z polohovacích či motorových roštů. Speciální jsou také postelové rošty s výklopem do postelí s úložným prostorem. V čem je Vás výběr omezenější jsou rozměry roštů. Samozřejmostí u nás jsou samozřejmě nejrůznější atypy roštů, dle Vašich potřeb, lamelové rošty nabízíme v prodloužených rozměrech i v rozměrech roštu 85x195. Do manželské postele však vždy patří dva rošty! S ohledem na omezenou nosnost roštů jsou rošty vyráběny do rozměru roštu 140x200. Klasické rozměry roštů jsou tedy zejména rošt 80x200, rošt 90x200 či rošt 100x200. Ani jiné rozměry však nejsou do rozměru 140x200 problém a dají se vyrobit.

Toto jsou základní předpoklady pro Váš dokonalý odpočinek po náročném dni, který Vám zajistí dostatek energie. Pokud máte jakékoli dotazy, můžete se nás ptát na chatu či v naší poradně, ochotně Vám na vše odpovíme.