6 tipů, jak se zbavit chrápání

Přečtěte si 6 tipů, jak zatočit s chrápáním a které vám mohou pomoci udržet klid a ticho ve vaší ložnici.

Chrápání je způsobeno vibrací jazyka, úst, hrdla nebo dýchacích cest v nose. Dochází k němu z důvodu, že se tyto části těla při spánku uvolňují a zužují.

Faktory ovlivňující chrápání:

  • Nadváha
  • Kouření
  • Alkohol
  • Spánek na zádech
  • Věk

Stárnutí způsobuje, že se svaly krku více uvolňují, a to je důvod, proč mnoho starších lidí častěji chrápe. Obezita také přispívá k chrápání, protože v oblasti krku je více tukové tkáně. Způsob, jakým jsou strukturovány nos a hrdlo, množství alkoholu, které jste vypili, a dokonce i poloha ve spánku, to vše může hrát roli v tom, jak moc chrápete. Nezapomínejme na suchý vzduch, nemoci, a dokonce i alergie.

chrapani

Přečtěte si tipů, jak zatočit s chrápáním a které vám mohou pomoci udržet klid a ticho ve vaší domácnosti. 

1. Suchý vzduch v ložnici

Topení v zimě a klimatizace v létě vysušují vnitřní vzduch a jemná tkáň v nose a krku je na tento stav citlivá. Používání zvlhčovače vzduchu pomáhá a usnadňuje dýchat nosem. Chcete-li dýchat ještě lépe, můžete do zvlhčovače přidat několik kapek esenciálního oleje. Máta peprná, olej z čajovníku a eukalyptus pomáhají přirozeně uvolní nos a uleví od chrápání.

 zvlhcovac

2. Sprcha před spaním

Horká sprcha s párou před spaním pomáhá uvolnit ucpaný nos, takže se vám bude snadněji dýchat. Alternativně můžete páru inhalovat tak, že položíte misku s převařenou vodou na stůl (v případě potřeby přidejte esenciální olej) a nakloníte se nad misku. Zhluboka dýchejte. Dejte tomu alespoň 5 až 10 minut. 

3. Namažte nosní dírky

Ájurvéda, indická 5000 let stará věda o životě, doporučuje mazat nosní dírky sezamovým olejem nebo ghí, pro eliminaci a tišení chrápání. Ghí je také známé jako přepuštěné máslo. Pro své léčivé vlastnosti se používá v mnoha ajurvédských lécích. S čistýma rukama můžete jednoduše použít svůj malíček k masírování vnitřku nosních dírek sezamovým olejem nebo měkkým ghí. Uzavřete jednu nosní dírku po druhé a vdechujte olej, abyste zvlhčili nos dále. Opakujte před spaním a ráno po probuzení. 

4. Olivový olej a med

Olivový olej má silné protizánětlivé účinky a může snížit otoky dýchacích cest. Také zmírňuje bolest a snižuje vibrace v krku, které způsobují chrápání. Jednoduše si dejte dva až tři doušky olivového oleje těsně předtím, než půjdete spát. 

Med má také protizánětlivé vlastnosti a pokrývá hrdlo, čímž snižuje vibrace způsobující chrápání. Smíchejte jednu čajovou lžičku medu v šálku horké vody nebo šálku heřmánkového či zázvorového čaje a vypijte mezi večeří a spaním. Heřmánek je známý jako svalový a nervový relaxant, který vám pomůže lépe spát. Zázvor má  antibakteriální účinky.

 olivovy olej

5. Spánek na boku.

Spánek na zádech může způsobit, že se jazyk přesune do zadní části krku a zablokuje proudění vzduchu, což způsobí chrápání. Místo toho spěte na boku. Když spíte na boku, vzduch proudí snadněji.

Tip: Váš polštář může být vaším nejlepším spojencem nebo nejhorším nepřítelem. Ujistěte se, že polštář správně podpírá hlavu a krk.

 

6. Proležená a měkká matrace

Jak může vaše matrace způsobit chrápání?

K chrápání dochází, pokud se vaše dýchací cesty během spánku příliš zúží. Pokud není vaše hlava při spánku není správně podepřená, tak vaše spodní čelist se otevře, což dále ucpe vaše dýchací cesty a způsobí, že začnete chrápat nebo bude chrápání ještě více hlasitější. Pokud vaše matrace dostatečně nepodpírá křivku vašich zad a krku, může to být přímo příčinou vašeho chrápání. Jedním z hlavních důvodů, proč vaše matrace nemusí poskytovat dostatečnou podporu páteři je, že je příliš měkká nebo proležená.

 matrace

Ujistěte se, že se vaše matrace přizpůsobí křivce vaší páteře

Aby vám chrápání nenarušovalo spánek, musíte zajistit, aby se vaše matrace přizpůsobila zakřivení vaší páteře. Bez ohledu na preferovanou polohu spánku by vaše páteř měla být rovná, aby vaše dýchací cesty zůstaly volné.

Vaše matrace potřebuje zejména podepřít váš krk a hlavu. Pokud je vaše matrace příliš propadá, zkuste ji převrátit, abyste nalezli větší oporu, nebo se porozhlédněte se po nové. Životnost kvalitní matrace se pohybuje v rozmezí 6-8 let.

Zvažte středně tvrdou matraci

I když by to mohlo svádět k tomu si koupit si tu nejtvrdší matraci, mohlo by to ve skutečnosti vést k ještě větším problémům. Stejně jako když je vaše postel příliš měkká, pokud je vaše matrace příliš tvrdá, vaše páteř se přirozeně neprohýbá. To opět ovlivňuje vaše dýchací cesty a může způsobit, že chrápání naruší váš spánek. Místo toho zvažte výběr středně tvrdé matrace s výplní z paměťové pěny nebo latexu.

 

Pokud Vás chrápání a noční lapání po dechu trápí delší dobu, navštivte Vašeho lékaře, může se jednat o spánkovou apnoe nebo jiný zdravotní problém.