Jak správně vybrat zdravotní matraci pro zdravý spánek?

Každý z nás stráví na matraci zhruba třetinu svého života. Je to období, kdy naše tělo regeneruje, nabírá energii a připravuje se na nový den. Proto je klíčové mít matraci, která nám poskytne správnou oporu, pohodlí a ochranu našeho zdraví. Zdravotní matrace se často spojují s léčením bolestí zad a kloubů, ale je důležité si uvědomit, že správná matrace je nejen pro ty, kdo již trpí těmito potížemi, ale také jako preventivní opatření.

Špatně zvolená a nekvalitní matrace může mít negativní dopad na naše zdraví a spánek. Nedostatečná podpora páteře a špatné rozložení tělesné hmotnosti mohou vést k bolestem zad, svalů a kloubů. 

ulozeni patere kopie2

Prevence je klíčová, a proto je důležité vybrat si zdravotní matraci již před vznikem potíží. Správně zvolená matrace nám pomůže udržet správnou polohu těla při spánku, minimalizuje tlak na klouby a páteř a umožní nám dosáhnout hlubokého a regenerujícího spánku. Zdravotní matrace by měla být považována za investici do našeho zdraví a celkové pohody.

 

Tvrdost matrace

Výběr vhodné matrace se odvíjí od preferované spánkové polohy a případných zdravotních obtíží. Vhodné jsou oboustranné matrace, kdy pouhým otočením můžete změnit její tuhost. 

Při spánku na zádech se tlak těla rozprostírá do větší plochy. Vhodnější volbou je tedy středně tuhá až tužší (tvrdší) matrace.

Při spaní na boku oceníte nebo středně tvrdou matraci, která poskytuje dostatek prostoru pro zapuštění a příjemné uvolnění tlaku na ramena, boky a spodní část zad. Při spaní na boku zejména oceníte matraci s anatomickým zónováním - měkčí v oblasti ramenou, aby umožnily úlevu od tlaku, ale pevnější v bocích, aby poskytovaly podporu dolní části zad.

Při spánku na břiše (tato spánková poloha je neméně vhodná) je vhodné zvolit extra pevnou (tvrdou) matraci s maximální podporou. Je třeba zabránit zapadnutí do matrace a prohnutí do nepříjemného záklonu v dolní části zad. 

 ortoped

Materiál matrace

Zdravotní matrace jsou většinou složený z více vrstev a materiálů, kdy každá vrstva má jiné vlastnosti. 

Paměťová pěna

Paměťová pěna je často používána na ložnou plochu zdravotních matrací jelikož ideálně rozloží váhu těla, čímž minimalizuje tlak na klouby, dokonale okopíruje tělo a nepřerušuje krevní oběh. Se zdravotních matrací z paměťové pěny jsou velmi oblíbené matrace CuremSuper Fox Visco, která je navíc oboustranná. Druhou stranu tvoří elastická studená pěna ve zdravotní profilace CubeCare. Je tvořena z kostek, kdy každá z kostek reaguje samostatně. Navíc díky změkčeným ramenním zónám a zpevněným pánevním je ideální pro všechny spánkové polohy.

 super fox

 Pružinové matrace - taštičkové

Taštičková matrace je složena z pružin, které jsou vloženy do tzv. látkové taštičky, ta pružiny chrání. Pružiny nejsou propojené, každá reaguje na křivku těla zvlášť a perfektně tak ho tak okopíruje. Pružinové matrace jsou prodyšné a dobře odvětrávané, což snižuje riziko pocení a alergií. Oblíbená je řada matrací Austin Air - Matrace Austin Air Visco (ložná vrstva z paměťové pěny), Matrace Austin Air GelTouch (Unikátní Hybridní pěna GelTouch a studená pěna na ložné ploše přináší svalovou relaxaci a úlevu kloubům při zachování vysoké míry prodyšnosti - i pro osoby, které se více potí), Matrace Austin Air Latex (vrstva prodyšného a vysoce tvarovatelného antibakteriálního latexu). POZOR: Pružinové matrace nelze použít na polohovací rošty.

 austin kopie

Studená pěna

Studená pěna HR má vysokou prodyšnost. Pro studenou pěnu je typická otevřená struktura buněk. Nejlépe bychom vám ji představili na mořské houbě, jejíž pórovitost je hodně podobná s pórovitostí matracové studené pěny. Díky ní je více odolná vyvíjenému tlaku, má vysokou vzdušnost, elasticitu a lépe odvádí vlhko a přebytečné teplo. Jedná se o pěnu s delší životností, je odolnější proti proležení a lépe drží tvar. 

Další informace o pěnách a materiálech používaných při výrobě matrací.

 

Související články:

5 rad jak vybrat zdravotní matraci pro seniory